2019 WillCo Spring Fling Schedules: Baseball, Softball, Soccer, Tennis


2019 WillCo Spring Fling Schedules: Baseball, Softball, Soccer, Tennis

The 2019 round of Spring Fling games get started out in Murfreesboro Tuesday, with a number of Williamson County teams set to compete.

Below is the full schedule for all early WillCo baseball, softball, soccer and tennis contests, including the next step and links to the full schedules on the class designations.

Be sure to follow along with the Home Pages this week as we cover the Spring Fling activities.

BASEBALL

Grace Christian AcademyClass A

First game: vs. Loretto (31-5), Tuesday, 4:00 p.m., MTCS field

Winner advances to game at noon on Wednesday, faces winner of Trinity Christian/Univ. School, JC; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wed.

NolensvilleClass AA

First game: vs. Elizabethton (26-8), Tuesday, 6:30 p.m., Blackman field

Winner advances to game at 12:30 p.m. on Wednesday, faces winner of Pigeon Forge/Covington; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wednesday, faces loser of game above.

SummitClass AAA

First game: vs. Science Hill (27-12), Tuesday, 4:00 p.m., Siegel field

Winner advances to game at 12:30 p.m. on Wednesday, faces winner of Bartlett/Farragut; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wednesday, faces loser of game above.

IndependenceClass AAA

First game: vs. Arlington (18-16), Tuesday, 6:30 p.m., Oakland field

Winner advances to game at 12:30 p.m. on Wednesday, faces winner of Bradley Central/Riverdale; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wednesday, faces loser of game above.

Christ Presbyterian AcademyD-II A

First game: vs. CAK (33-9), Tuesday, 6:30 p.m., LaVergne

Winner advances to game at 12:30 p.m. on Wednesday, faces winner of Goodpasture/Clarksville Academy; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wednesday, faces loser of game above.

SOFTBALL

Brentwood AcademyD-II AA

First game: vs. Baylor (39-3), Tuesday, 4:00 p.m., Murfreesboro Sports Complex: Starplex #3

Winner advances to game at 11:30 a.m. on Wednesday at McKnight Field #3, faces winner of GPS/St. Benedict; loser advances to game at 10:00 a.m. on Wednesday at McKnight Field #3, faces loser of game above.

SOCCER

Grace Christian AcademyClass A

First game: vs. Sweetwater (16-4), Tuesday, 4:00 p.m., Siegel Soccer Complex, Field #1

Winner advances to game at 6:30 p.m. on Wednesday on Field #2, faces winner of Signal Mountain/Memphis Business.

FairviewClass AA

First game: vs. Loudon (15-4-3), Tuesday, 1:30 p.m., Siegel Soccer Complex, Field #1

Winner advances to game at 1:30 p.m. on Wednesday on Field #1, faces winner of Lexington/Greeneville.

BrentwoodClass AAA

First game: vs. Rossview (16-4-2), Tuesday, 7:00 p.m., Siegel Soccer Complex, Field #2

Winner advances to game at 7:00 p.m. on Wednesday on Field #3, faces winner of Oakland/Bearden.

Christ Presbyterian AcademyD-II A

First game: vs. Lausanne, Wednesday, 4:30 p.m., Siegel Soccer Complex, Field #1

Winner advances to state finals at 6:30 p.m. on Thursday at the complex’s stadium, faces winner of BGA/ECS.

Battle Ground AcademyD-II A

First game: vs. ECS, Wednesday, 4:30 p.m., Siegel Soccer Complex, Field #3

Winner advances to state finals at 6:30 p.m. on Thursday at the complex’s stadium, faces winner of CPA/Lausanne.

TENNIS 

Brentwood girlsDivision I Large Class

First game: vs. Murfreesboro Central, Tuesday, 3:00 p.m., Adams Tennis Complex

Winner advances to state finals at 1:30 p.m. on Wednesday at Adams, faces winner of Dobyns Bennett/Collierville.

Brentwood boysDivision I Large Class

First game: vs. Science Hill, Tuesday, 1:00 p.m., Adams Tennis Complex

Winner advances to state finals at 11:30 p.m. on Wednesday at Adams, faces winner of White Station/Murfreesboro Central.

Check back soon for full list of WillCo Spring Fling track/field participants. 

About The Author

Related posts